The Apprentice: Příběh Trumpa (2024)

 

Donald Trump je polarizující osobností, zatímco u jedněch vzbuzuje až náboženskou úctu notně podpořenou obskurním „hnutím“ QAnon, tak u jiných se s hrůzou v očích odehrává díky němu rozpad liberálního systému. Buď jak buď, o polarizujících osobnostech se dobře točí filmy a vzhledem k tomu, co se nyní děje v USA je takřka jasné, že na dobré „píár“ má tento snímek více než slušně zaděláno.



Původně íránský režisér Ali Abbasi se rozhodl pojmout vzestup fenoménu jménem Donald Trump po vizuální stránce velmi precizně, vzhled silně evokuje sedmdesátá a osmdesátá léta, obraz je v jiném poměru než jsme dnes klasicky zvyklí, místy má až takový ten „VHS šum“, což skvěle dokresluje dobovou atmosféru, takže není ani poznat, jestli nějaké vložené záběry (například stavba budovy) skutečně pocházejí z roku 1979, nebo jsou natočeny až nyní. Za to určitě dávám velké plus.

Příběh tu vykresluje mladého Donalda (Sebastian Stan), který má na počátku příběhu ještě nějaké známky slušnosti a lidskosti, nicméně už tehdy je v něm velmi silně přítomna touha „udělat velký deal“ a bohatnout a nabývat moci … a tak vůbec, co vlastně lidé s velkým majetkem chtějí a dělají. Do toho vstupuje drsný právník Roy Cohn (úžasně zahraný Jeremy Strongem), který v mladém Donniem vidí potenciál a rozhodne se jej dotvořit pro vstup mezi velké žraloky byznysu, kteří si s nějakým svědomím moc nepářou. Předá mu základní pravidla (neustále útoč, nikdy nepřiznej porážku,…), která jsou ve snímku několikrát zmíněna, a Donnie je brzy zahrne do svého arsenálu. Cohn tak stvoří de facto monstrum, které je i na něj asi už moc. Trump je tu (zejména v druhé části filmu) prostě Trumpem, herec Stan se dobře naučil jeho gesta a velkohubá megalomanská prohlášení, takže i kdyby tam seděl namísto něj černoch s velkým afrem, tak si řekneme, „jo, to je Trump!“

Ano, ve filmu dojde i na podnikavou dívku z Gottwaldova (Maria Bakalova), občasné drobky v češtině jsou sice trochu úsměvné, ale potěší.

Není asi třeba dodávat, že reálný Donald Trump film striktně odsoudil jako zlomyslné dílo. Ano, je možné, že ne vše, co film ukazuje opravdu tak proběhlo (tak už to však u uměleckých děl bývá, že ne přesně odráží – často záměrně – realitu), nicméně to celkové vyznění mi osobně přijde velmi trefné.

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Post Roma

Warcraft 3

Stalker